Werner producerer måske verdens bedste pagaj
Kvalitet, design og udførsel i verdensklasse
Produceret og udviklet i USA
Werner
Werner Camano Carbon Bent Shaft ergonomisk pagaj er kulfiberudgaven af den kendte Werner Camano Bent Shaft glasfiberpagaj. Det er den lækre pagaj til den mellemstore eller større roer som ønsker en let og kraftfuld pagaj.
Pagajen er med mellemstort blad med Dihidral form, som kombineret med en lavere rostil giver en god balance i vandet. Pagajen er delbar med Werners Smart View Adjustable Ferrule System, hvilket gør det muligt at dele pagajen under transporten og gør at skivning på pagajen kan justeres i små intervaller. AFS delingen er så præcis at pagajen føles som en udelt pagaj, uden slør i samlingen.
Camano Carbon er lavet i Werners Premium Performance serie, som er de stærkeste og mest slagfaste af Werner pagajerne. Samtidig har de en god balance mellem styrke, holdbarhed og vægt.
Neutral Bent ergonomisk skaft giver et mere ergonomisk korrekt greb på pagajen, så man mindsker træthed og risikoen for skader i håndleddene. Med et ergonomisk skaft på pagajen, får man rettet håndledene ud og man opnår en neutral fornemmelse af grebet om pagajen. Selvom et let greb og god teknik også giver disse fordele med en almindelig pagaj, så giver et ergonomisk skaft en øget tillid til at man ikke fremprovokerer skader, når man i pressede situationer holder ekstra hårdt på pagajen. Werner’s Netutral Bent tager skridtet videre for ergonomiske skafter, med en neutral fornemmelse af pagajen, så man opnår et sikkert greb, bedre kontrol og øget komfort.
Lidt om Werner
Werner Paddles blev startet af Werner Furrer i 1963, hvor han lavede pagajer til sig selv, og senere til resten af familien og gode venner. Med stor passion for kajaksporten og med en innovativ tilgang til det at lave pagajer, er hvad der startet som en hjemmeproduktion, blevet til Werner Paddles.
Werner Paddles er i dag kendt for at producere nogle af de bedste pagajer i verden. Pagajerne blive den dag i dag, stadig håndlavet i USA, i Sultan WA.
SKU | WECAMCNO |
---|---|
Brand | Werner Paddles |
Werner Paddles blev startet af Werner Furrer i 1963, hvor han lavede pagajer til sig selv, og senere til resten af familien og gode venner. Med stor passion for kajaksporten og med en innovativ tilgang til det at lave pagajer, er hvad der startet som en hjemmeproduktion, blevet til Werner Paddles.
Werner Paddles er i dag kendt for at producere nogle af de bedste pagajer i verden. Pagajerne blive den dag i dag, stadig håndlavet i USA, i Sultan WA.
Efter 15 år på samme adresse i Odense, er vi i 2011 flyttet i nye og større lokaler på rugårdsvej 21. Vi har åbnet en speciel butik på 700 m2 med et kæmpe udvalg i skisport, vandsport og cykeludstyr. I den nye butik har vi nu mulighed for at præsenter varerne på en bedre og mere inspirerende måde.
Parkerings mulighederne var noget vi havde lidt problemer med i den gamle butik. Men det er løst efter vi er flyttet i de nye lokaler, nu har vi parkering lige ved døren.
Personalet i butikken er alle entusiastiske sportsfolk. Vi tester selv det udstyr vi sælger i butikken, hvilket giver en stor viden om vores produkter, og gør at vi kan give kunderne den rigtige vejledning.
Vi stiller høje krav til os selv, og gennem uddannelse og ikke mindst som aktive sportsfolk, opnår vi den ekspertviden vi kan videregive til vores kunder.